gustowne wesele

OFICJALNY BLOG - GUSTOWNE WESELE

obrazek

Blog

28
lipiec 2016

Ślub w Polsce – fakty i przesądy

Dobrym czasem na przemyślenie decyzji związanych ze ślubem jest rok po zawarciu związku małżeńskiego, kiedy to opadną emocje, a para ma za sobą pierwsze poważne kłótnie. W kwietniu 2016 roku Grupa Portali Weselnych w ramach Ogólnopolskich Badań Nowożeńców przeprowadziła ankietę. Miała ona ustalić jaki budżet młodzi przeznaczyli na ślub w 2015 roku, jakie towarzyszyły temu tradycje, przesądy i jak wyglądały przygotowania. W ankiecie wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski.

Dlaczego w ogóle bierzemy ślub?

Często mówi się, że dzisiaj co raz rzadziej bierze się ślub z miłości i zazwyczaj są to zupełnie inne pobudki. 50% ankietowanych deklaruje, że wzięło ślub ze względu na chęć założenia rodziny, a tylko 15% z potrzeby bliskości. Ponadto tylko 3% małżeństw zostało zawartych z powodu nieplanowanej ciąży. Co do miłości… Aż 90% par przyznaje, że wzięło ślub właśnie z tego powodu, a tylko 6% niespełna rok po ślubie żałuje tej decyzji. Co raz rzadziej natomiast zawiera się małżeństwa z desperacji, chęci założenia sukienki lub głupoty, a takie odpowiedzi pojawiały się w poprzednich latach.
Natomiast 18% ankietowanych nie zgadza się z etosem, że ślub jest najpiękniejszym dniem w życiu.
Popularny przesąd

Jeden z popularnych przesądów mówi, że ślub należy brać w miesiącach, w nazwie których zawiera się literka „R”. I chociaż badania pokazują, że wesela w okresie letnim wychodzą nieco drożej, to większość małżeństw została zawarta właśnie w sierpniu. Kolejnymi miesiącami był czerwiec i wrzesień. Brak lipca może potwierdzać, że wielu Polaków nadal wierzy w ten przesąd. Co ciekawe, ten sam przesąd głosi, że literka „R” wcale nie musi występować w polskiej nazwie miesiąca, więc najmniej szczęśliwym okazuje się maj (May), a całkiem odpowiednim styczeń (January). Mimo to tylko 15% par zdecydowało się na ślub z początkiem roku.

Długo i drogo

Przesądy przesądami, ale nic nie zmieni faktu, że za ślub i wesele trzeba całkiem sporo zapłacić.
Narzeczeni organizując ten wyjątkowy dzień stoją przed wieloma trudnymi decyzjami: termin letni czy zimowy, pamiątka w formie zdjęć czy filmu, orkiestra czy może DJ? Takich dylematów jest naprawdę dużo, dlatego postanowiliśmy zapytać nowożeńców o ich doświadczenia, które mogą okazać się cenne dla przyszłych par młodych –wyjaśnia cel badań Natalia Rydzoń z redakcji fotograf-wesele.pl, należącej do Grupy.
Najczęściej młodzi przeznaczają na to wydarzenie 20-40 tys. zł, jednak są pary, które zdecydowały się na ten cel przeznaczyć kwoty rzędu 40-60 tys. Jest to niecała ¼ ankietowanych. Tylko 5% zorganizowało ślub i wesele z budżetem do 10 tys. zł. Tanio więc nie jest, a dodatkowo wszystko wymaga czasu na przygotowania.
Większość narzeczonych rozpoczyna przygotowania już na rok przed planowanym ślubem. 95% zdecydowało się na samodzielną organizację i tylko 5% skorzystało z usług konsultanta ślubnego. Ten odsetek i tak wzrósł pięciokrotnie w porównaniu z latami poprzednimi.

Grupa Portali Weselnych na pomoc

Przeprowadzone badania miały na celu pomóc przyszłym młodym parom w podejmowaniu decyzji i organizacji, ale nie tylko. Alby zachęcić do wzięcia udziału w badaniach, Grupa postanowiła przekazać 1 zł za każdą przeprowadzoną ankietę na Fundację DKMS Polska.
W tym roku postanowiliśmy wesprzeć Fundację DKMS Polska, której głównym celem jest znalezienie dawców komórek macierzystych oraz szpiku dla osób potrzebujących. Działacze zajmują się również wsparciem dla chorych oraz propagowanie wiedzy związanej z tematem nowotworów i walką z nimi – mówi Natalia.

komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Najnowsze komentarze

    do góry