gustowne wesele

OFICJALNY BLOG - GUSTOWNE WESELE

obrazek

Blog

Strona główna

-

Blog

-

Aktualności

-

Tłusty czwartek na Sycylii
4
Luty 2016

Tłusty czwartek na Sycylii

karnawal na sycylii

Dziś trochę o tradycjach na Sycylii czyli zupełnie nieślubnie.

Podobnie jak w Polsce tak też i na sycylijskiej wyspie karnawał łączy się z religijną tradycją. W Ispice, niedaleko Raguzy w ostatni wtorek karnawału (nasze Ostatki, a po włosku –martedi grasso, czyli tłusty wtorek) po solennej mszy świętej odbywa się procesja po ulicach miasta.

Natomiast w Sciacce, w prowincji Agrigento, bohaterami procesji są kolorowe wozy przedstawiające w alegoryczny sposób bieżące fakty i zdarzenia. Świętowanie rozpoczyna się w tłusty czwartek, kiedy to klucze miasta są wręczane królowi karnawału, Peppe Nappa, który obdarowuje przechodniów winem i grillowanymi kiełbaskami. Świętowanie kończy się w ostatni wtorek karnawału (Ostatki) spaleniem na rynku wozu króla, Peppe Nappy.

 

 

 

 

 

W Termini Imerese, koło Palermo, ciekawostkę stanowi obecność jedynej kobiecej postaci w sycylijskim karnawale zwanej Nanna (z włoskiego Nonna – babcia) symbolizującej płodność i ciągłość po tym, jak –„karnawał”- jest palony na stosie w ostatni wtorek. Symboliczne pożegnanie zimy w oczekiwaniu na wiosenne święta Wielkanocy.

 

 

 

 

 

Z karnawałem łączy się też tradycja kulinarna. Oprócz typowych, tłustych potraw serwowanych w tym okresie takich, jak np. maccheroni al sugo (domowy makaron w mięsnym sosie pomidorowym) w tłusty czwartek są smażone chiacchiere, bardzo podobne do naszego chrustu, często aromatyzowane sokiem z owoców cytrusowych. Inne typowe słodkości to teste di turco, smażone ciasteczka z kremem i rodzynkami.

 

Smacznego!

Zdjęcia carnevaleinsicilia.wordpress.com

 

 

komentarze

Możliwość komentowania jest wyłączona.

do góry