gustowne wesele

OFICJALNY BLOG - GUSTOWNE WESELE

obrazek

Blog

Strona główna

-

Blog

-

Sycylia

-

Tradycja bożonarodzeniowa na Sycylii
22
Grudzień 2014

Tradycja bożonarodzeniowa na Sycylii

Święta na Sycylii

Święta Bożego Narodzenia są okazją do spotkania się z krewnymi i znajomymi. Sycylijczycy przywiązują dużą wagę zarówno do tradycji, jak i rodziny. Przygotowania do Świąt rozpoczynają się już od 8 grudnia (Niepokalane Poczęcie NMP), gdyż w tym dniu ubiera się tradycyjnie choinkę lub przygotowuje szopkę. Choinka jest stosunkowo nowym zwyczajem na Sycylii mającym nie więcej niż 50-60 lat.

 

Święta na Sycylii

Święta na Sycylii – Monforte

 

Tradycyjnie cała rodzina sycylijska jest zaangażowana w budowę szopki, często ozdobionej mandarynkami, pomarańczami, gałązkami jemioły i ostrokrzewu. W pobliżu wielu odświętnie przystrojonych kościołów można usłyszeć miły dźwięk dud i zobaczyć zampognari w ich tradycyjnych, kolorowych strojach.

 

Święta na Sycylii

Święta na Sycylii – Taormina. Fot. Ami Elsius

 

Święta to przede wszystkim wspólnie spędzany czas. Po wigilijnej kolacji, która nie zawsze jest czysto rybna obiad serwowany w pierwszy dzień Świąt to zwykle szereg smakowitych potraw, wśród których prym wiedzie pasta al forno (zapiekany makaron z mięsem), której towarzyszy dobre sycylijskie czerwone wino. Pod koniec obiadu są podawane słodkości i suszone owoce: orzechy, migdały figi, daktyle, a nad wszystkimi potrawami unosi się aromatyczny zapach kawy espresso.

 

Święta na Sycylii

Święta na Sycylii. Fot. Becca Garber

 

Łagodny klimat sycylijski sprzyja też eskapadom na wieś. Prawie wszystkie miasteczka i wioski sycylijskie organizują w tym okresie degustacje miejscowych przysmaków w sugestywnej oprawie bożonarodzeniowej.

komentarze

Możliwość komentowania jest wyłączona.

do góry