gustowne wesele

OFICJALNY BLOG - GUSTOWNE WESELE

obrazek

Blog

20
październik 2016

Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych patronem merytorycznym Wedding Show

Gustowne Wesele z ramienia Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych

Już niebawem rozpoczynają się Targi Ślubne Wedding Show, których merytorycznym patronem zostało Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych. W dniach 22-23 października 2016r. w Hotelu Marriott w Warszawie będzie możliwość udziału w cennych warsztatach z udziałem członków PSKŚ, a o godzinie 16.00 nastąpi wielka inscenizacja ślubu plenerowego koordynowana przez konsultantów ślubnych należących do PSKŚ.
W sobotę o godzinie 19.30 rozpocznie się uroczysta gala wręczenia certyfikatów Partnerów Honorowych PSKŚ.

Jesteśmy dumni, że Gustowne Wesele do stowarzyszenia nieprzerwanie od 2010 roku.

Do zobaczenia!

 

Gustowne Wesele z ramienia Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych

28
lipiec 2016

Ślub w Polsce – fakty i przesądy

Dobrym czasem na przemyślenie decyzji związanych ze ślubem jest rok po zawarciu związku małżeńskiego, kiedy to opadną emocje, a para ma za sobą pierwsze poważne kłótnie. W kwietniu 2016 roku Grupa Portali Weselnych w ramach Ogólnopolskich Badań Nowożeńców przeprowadziła ankietę. Miała ona ustalić jaki budżet młodzi przeznaczyli na ślub w 2015 roku, jakie towarzyszyły temu tradycje, przesądy i jak wyglądały przygotowania. W ankiecie wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski.

Dlaczego w ogóle bierzemy ślub?

Często mówi się, że dzisiaj co raz rzadziej bierze się ślub z miłości i zazwyczaj są to zupełnie inne pobudki. 50% ankietowanych deklaruje, że wzięło ślub ze względu na chęć założenia rodziny, a tylko 15% z potrzeby bliskości. Ponadto tylko 3% małżeństw zostało zawartych z powodu nieplanowanej ciąży. Co do miłości… Aż 90% par przyznaje, że wzięło ślub właśnie z tego powodu, a tylko 6% niespełna rok po ślubie żałuje tej decyzji. Co raz rzadziej natomiast zawiera się małżeństwa z desperacji, chęci założenia sukienki lub głupoty, a takie odpowiedzi pojawiały się w poprzednich latach.
Natomiast 18% ankietowanych nie zgadza się z etosem, że ślub jest najpiękniejszym dniem w życiu.
Popularny przesąd

Jeden z popularnych przesądów mówi, że ślub należy brać w miesiącach, w nazwie których zawiera się literka „R”. I chociaż badania pokazują, że wesela w okresie letnim wychodzą nieco drożej, to większość małżeństw została zawarta właśnie w sierpniu. Kolejnymi miesiącami był czerwiec i wrzesień. Brak lipca może potwierdzać, że wielu Polaków nadal wierzy w ten przesąd. Co ciekawe, ten sam przesąd głosi, że literka „R” wcale nie musi występować w polskiej nazwie miesiąca, więc najmniej szczęśliwym okazuje się maj (May), a całkiem odpowiednim styczeń (January). Mimo to tylko 15% par zdecydowało się na ślub z początkiem roku.

Długo i drogo

Przesądy przesądami, ale nic nie zmieni faktu, że za ślub i wesele trzeba całkiem sporo zapłacić.
Narzeczeni organizując ten wyjątkowy dzień stoją przed wieloma trudnymi decyzjami: termin letni czy zimowy, pamiątka w formie zdjęć czy filmu, orkiestra czy może DJ? Takich dylematów jest naprawdę dużo, dlatego postanowiliśmy zapytać nowożeńców o ich doświadczenia, które mogą okazać się cenne dla przyszłych par młodych –wyjaśnia cel badań Natalia Rydzoń z redakcji fotograf-wesele.pl, należącej do Grupy.
Najczęściej młodzi przeznaczają na to wydarzenie 20-40 tys. zł, jednak są pary, które zdecydowały się na ten cel przeznaczyć kwoty rzędu 40-60 tys. Jest to niecała ¼ ankietowanych. Tylko 5% zorganizowało ślub i wesele z budżetem do 10 tys. zł. Tanio więc nie jest, a dodatkowo wszystko wymaga czasu na przygotowania.
Większość narzeczonych rozpoczyna przygotowania już na rok przed planowanym ślubem. 95% zdecydowało się na samodzielną organizację i tylko 5% skorzystało z usług konsultanta ślubnego. Ten odsetek i tak wzrósł pięciokrotnie w porównaniu z latami poprzednimi.

Grupa Portali Weselnych na pomoc

Przeprowadzone badania miały na celu pomóc przyszłym młodym parom w podejmowaniu decyzji i organizacji, ale nie tylko. Alby zachęcić do wzięcia udziału w badaniach, Grupa postanowiła przekazać 1 zł za każdą przeprowadzoną ankietę na Fundację DKMS Polska.
W tym roku postanowiliśmy wesprzeć Fundację DKMS Polska, której głównym celem jest znalezienie dawców komórek macierzystych oraz szpiku dla osób potrzebujących. Działacze zajmują się również wsparciem dla chorych oraz propagowanie wiedzy związanej z tematem nowotworów i walką z nimi – mówi Natalia.

8
maj 2016

Badanie ślubnych zwyczajów i tradycji

Gustowne Wesele partnerem merytorycznym badania

W kwietniu tego roku Grupa Portali Weselnych po raz kolejny organizuje sondaż, podczas którego młode małżeństwa z całego kraju będą mogły wyrazić swoje opinie oraz podzielić się doświadczeniami z przygotowań do uroczystości ślubnej. Zebrane dane posłużą do stworzenia raportu z najistotniejszymi wnioskami.

To już trzecia edycja Ogólnopolskich Badań Nowożeńców. W tym roku pytamy o zdanie pary, które są małżeństwem od 2015 roku. Poruszymy kwestie związane z budżetem, przygotowaniami i wyborem usługodawców oraz zapytamy o praktykowane ślubne tradycje. Chcielibyśmy wiedzieć, które z nich są obecnie najchętniej przestrzegane, a które odchodzą już do lamusa. Co więcej, interesującym nas aspektem jest pomysł zamiany kwiatów na drobne upominki i datki w celach charytatywnych. Skompletowane w ten sposób informacje mogą pomóc młodym parom szykującym się do tego pięknego wydarzenia – wyjaśnia cel badania Kamil Kulpa, z redakcji portalu fotograf-wesele.pl.
Ankieta składa się łącznie z 41 pytań, które dotyczą między innymi: ślubnego budżetu, przygotowań, zwyczajów i tradycji, a także pierwszych miesięcy od dnia zawarcia związku małżeńskiego.
Grupa Portali Weselnych przekaże 1zł za każdy wypełniony kwestionariusz na rzecz Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.
Formularz jest dostępny na stronie. Zapraszamy do wzięcia udziału w sondażu.

7
kwiecień 2016

Gustowne Wesele partnerem Ogólnopolskiego Badania Nowożeńców

Serdecznie zapraszamy do uruchomionej właśnie akcji, za którą odpowiedzialna jest Grupa Portali Weselnych – już po raz trzeci przeprowadzane jest Ogólnopolskie Badania Nowożeńców – w formie ankiety online wśród Par Młodych rok po ich ślubie.

Na jej podstawie powstanie ogólnodostępny raport w formie e-booka uzupełniony o komentarze ekspertów m.in. Gustownego Wesela oraz infografiki.

Zachęcamy nasze Pary (i nie tylko) do wypełnienia ankiety.

 

4
luty 2016

Polsko-kameruński ślub w Sopocie

Wedding ceremony Smart Wedding

Zgodnie z naszą obietnicą (choć minęło więcej czasu niż przewidywaliśmy) przedstawiamy fotoreportaż ze ślubu i wesela Agnieszki i Kena, którzy powierzyli Gustownemu Weselu organizację swojej wymarzonej międzynarodowej uroczystości. Para na co dzień mieszkająca w Wielkiej Brytanii postanowiła zaplanować swój ślub w rodzinnej Polsce gdzie urodziła się i wychowała Panna Młoda. Bardzo istotne dla obojga Narzeczonych było chrześcijańskie błogosławieństwo udzielone w plenerze i to życzenie udało się im zrealizować. Przygotowania Pary do ceremonii odbywały się w wynajętych sopockich apartamentach, z których Pani Młoda została przewieziona zabytkowym Jaguarem, gdyż zgodnie z tradycją anglosaską Ken miał ją zobaczyć w sukni ślubnej dopiero podczas ceremonii. Uroczystość pełna była wzruszeń – emocji dodawała oprawa muzyczna w wykonaniu trio smyczkowego, Młodzi odczytali przygotowane samodzielnie przemowy i symbolicznie nałożyli sobie obrączki. Tuż po ceremonii i życzeniach wszyscy zostali zaproszeni na uroczysty obiad do sali restauracyjnej, a po posiłku i przemowach goście przenieśli się do innej części posiadłości zlokalizowanej nieco niżej nad samym stawem – tam poza przygotowanymi w rustykalnym stylu stołami na gości czekał DJ, który poprowadził taneczną część wesela aż do samego rana. Lubimy takie międzynarodowe spotkania gdzie mieszają się zwyczaje, języki i różnorodne kultury. Jeszcze raz gratulujemy Agnieszce i Kenowi.

Więcej zdjęć z ceremonii można zobaczyć pod tym linkiem: Ślub Agnieszki i Kena

Organizacja i koordynacja: Gustowne Wesele
Dekoracje i aranżacje: ArttrendZdjęcia: Monidla

Najnowsze komentarze

    do góry